Aby zapewnić poprawne działanie wszystkich funkcji strona www.serwis-kotlow.pl wykorzystuje ciasteczka (pliki cookies). Dowiedz się więcej. OK

Jak obniżyć wysokie ciśnienie wody w piecu gazowym

Ciśnienie wody w piecu gazowym, jak je obniżyć gdy jest wysokie?

 

Zbyt wysokie ciśnienie w piecu gazowym oraz w instalacji C.O. jest bardzo często powodem różnorakich problemów i usterek urządzeń gazowych.
Z powodu dużego ciśnienie w układzie wodnym kotła gazowego dochodzi do przechodzenia pieca w stan usterki, wyświetlania błędów, blokady palnika, wycieków z elementów armatury wodnej oraz bardzo często do otwarcia zaworu bezpieczeństwa 3-bar i całkowitego wyłączenia z pracy, Nie są to usterki krytyczne, w większości przypadków, ale uniemożliwiają ciągłą i bezobsługową pracę kotła, zmuszając użytkownika do częstej kontroli  urządzenia dopuszczania oraz upuszczania wody w instalacji grzewczej lub  dobijania ciśnienia w kotle gazowym.

W poniższym artykule wyjaśnimy.

Dlaczego ciśnie wody w piecu samo spada.

Dlaczego ciśnienie wody w piecu samo wzrasta.

Dlaczego ciśnienie wody w piecu jest za wysokie i samo wzrasta.

Jak obniżyć ciśnienie wody w piecu i instalacji C.O.

 

1. Dlaczego ciśnienie wody w piecu samo spada?

Bardzo często otrzymujemy zgłoszenia od naszych Klientów z informacją o zmniejszaniu się ciśnienia w piecu gazowym. Jeżeli spadki występują w dłuższych okresach czasu to nie ma podstaw do obaw i wzywania serwisu. Spowodowane to jest prawdopodobnie opróżnianiem się naczynia kompensacyjnego. Jest to proces, który występuje w każdym piecu gazowym. Oczywiście nie możemy wykluczyć drobnego wycieku z pieca lub instalacji. Należy skontrolować i instalację c.o. pod kątem drobnych wycieków i nieszczelności.

Jeżeli natomiast spadki ciśnienia w instalacji występują często, raz na dzień lub częściej, i uniemożliwiają normalna pracę pieca, należy wezwać serwis który zlokalizuje i usunie przyczynę usterki.

2. Dlaczego ciśnienie wody  w piecu samo wzrasta?

Powodem wzrostu ciśnienia w naszym piecu gazowym może być kilka. zmuszają one użytkownika do częstej kontroli ciśnienia.

Jednym z typowych i występujących podczas uruchomionego centralnego ogrzewania jest przyrost objętości wody wraz ze wzrostem temperatury.


Brak kompensacji ciśnienia w naczyniu wzbiorczym powoduje wzrost wartości ciśnienia wskazywanej przez urządzenie do 3 barów lub więcej. Wtedy dochodzi do wycieku wody z zaworu bezpieczeństwa.

Wszystkie urządzenia grzewcze są wyposażone w naczynie wzbiorcze wbudowane lub zewnętrzne.

3. Jak obniżyć ciśnienie wody w piecyku i instalacji C.O.

Jeżeli ciśnienie w urządzeniu jest za duże, zbliża i samoczynnie się do około 3-bar. to należy obniżyć tą wartość. Tak wysokie ciśnienie w piecyku grozi otwarciem zaworu bezpieczeństwa i wyciekiem wody z układu centralnego ogrzewania. Należy zmniejszyć jego wartość do około 1.5-bar.


Obniżenie ciśnienia w piecu można wykonać samodzielnie i  na kilka sposobów:

- poprzez zawór upustowy

- za pośrednictwem zaworu upustowego instalacji centralnego ogrzewania

- przy pomocy odpowietrznika w kaloryferze przy użyciu kluczyka do odpowietrzania

Jeżeli ciśnienie w piecu jest zbyt wysokie a my nie możemy zlokalizować zaworów upustowych w piecu gazowym pozostaje nam zmniejszenie wartości ciśnienia w za pośrednictwem odpowietrznika w kaloryferze.