Aby zapewnić poprawne działanie wszystkich funkcji strona www.serwis-kotlow.pl wykorzystuje ciasteczka (pliki cookies). Dowiedz się więcej. OK

Naprawa piecyków

Czyszczenie piecyków Kraków

Przeglądy kotłów gazowych

Przeglądy pieców kondensacyjnych

Jaki piec gazowy wybrać do ogrzewania domu 100 m2?

Jaki Piec gazowy do domu 100m2, 150 m2, 200 m2? Który wybrać?

 

jaki-piec-do-domu-100-m2-150-m2-200-m2

 

 

Szanowni Państwo,

 

poniższy artykuł jest swego rodzaju kompendium wiedzy. Dokładnie odpowiada na pytanie jaki piec wybrać do domu o powierzchni 100m2, 150m2 i 200m2. Konkretnie i na temat, przedstawie kilka propozycji oraz przede wszystkim postaram się uchronić kupujących przed wyborem złego pieca. Często jest on podyktowany nieznajomością aktualnie wykorzystywanych rozwiązań jeśli chodzi o konstrukcję i budowę pieców, brakiem doświadczenia serwisowego lub zbyt dużym zaufaniem do osoby przedstawiającej ofertę do danego producenta. Poniższy artykuł jest moją subiektywną opinią, nie jest sponsorowany ani kierunkowany w celu uzyskania korzyści finansowych, zawiera spostrzeżenia podparte ponad 15 letnim doświadczeniem w serwisowaniu urządzeń gazowych wiodących marek, w Krakowie i okolicach.

 

Wybierając piec gazowy przede wszystkim należy rozważać tylko i wyłącznie popularne i uznane marki, z dobrym zapleczem serwisowym oraz regionalnym centrum serwisowym w "najbliższej" okolicy, w dalszej części artykułu podpowiem Państwu jakie, i dlaczego właśnie te marki uważam za odpowiednie. Nie będą podane nazwy konkretnych urządzeń, ponieważ dynamika zmian rynku i dostępności rożnych modeli jest na tyle duża, że wskazywanie na poszczególne egzemplarze w niedalekiej przyszłości może okazać się nieaktualne i mylące. Skupię się na wymienieniu, w mojej opinii, najlepszych producentów pod względem: łatwości serwisu, przejrzystości konstrukcji oraz dostępności części zamiennych a także ceny. Awaryjność w obrebie tych kilku marek jest na bardzo zbliżonym poziomie.

 

Przeczytanie tego artykułu uchroni Państwa przed niepotrzebnymi wydatkami, naprawami i problemami związanymi z eksploatacją kotła gazowego w domu. Zgromadzona wiedza pozwoli zakupić optymalny piec gazowy do domu. Pod uwagę bierzemy: piec gazowy kondensacyjny, wyróżniamy jego dwa rodzaje.

Kocioł jednofunkcyjny lub kocioł dwufunkcyjny.

Oczywiście są to urządzenia grzewcze z zamkniętą komorą spalania, ( spaliny wyprowadzane mechanicznie z komory spalania ), ponieważ kocioł tradycyjny z otwartą komorą spalania nie jest już dostępny w sprzedaży oraz dopuszczony do montażu jako nowe urządzenie. 

 

Aby wybrać kocioł gazowy kondensacyjny, wystarczający, do ogrzania domu i ciepłej wody użytkowej potrzebujemy zaznajomić się dosłownie z kilkoma pojęciami, które wstępnie nakierują nas na podgrupę urządzeń spełniających nasze oczekiwania oraz wymagania zawarte we wstępnym projekcie instalacji grzewczej.

 

Wyróżniamy dwa rodzaje pieców gazowych:

 

1. Kondensacyjny kocioł gazowy jednofunkcyjny:
Ogrzewa dom i podgrzewa wodę zgromadzoną w zasobniku, wbudowanym lub zewnętrznym, jest to dobre rozwiązanie gdy posiadamy obieg cyrkulacyjny c.w.u.

 piec-jednofunkcyjny

 

2. Kondensacyjny kocioł gazowy dwufunkcyjny:
Dostarcza ciepło do całego domu oraz wody, która grzana jest w trybie przepływowym, poprzez zainstalowany wewnątrz wymiennik ciepła. W przypadku dużej odległości pieca od punktu poboru ciepłej wody, czas jaki upłynie do jej otrzymania może być dość długi.

 piec-dwufunkcyjny

 

3. Wybierając kocioł gazowy do domu musimy oszacować zapotrzebowanie na ciepło domu o powierzchni 100 m2. 

Wymagana moc pieca gazowego do domu w kW mocy, potrzebna do ogrzania domu lub mieszkania ( przykładowo o powierzchni 100 m2 ). 

Średnio przyjmujemy wartości miedzy 0.6kW do 1kW mocy kotła na każde 10 m2 powierzchni domu.

Czyli, piec gazowy dwufunkcyjny bądź też kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny aby ogrzać 100m2 powinien legitymować się mocą od 6 kW do 10 kW

Jak widzimy piec gazowy do dużego domu nie musi być wcale bardzo dużej mocy aby zapewnić komfort cieplny, większość typowych urządzeń oferuje przedział mocy miedzy 7 kW a 24kW.

W przypadku gdy piec bedzie instalowany w domu o małym zapotrzebowaniu na ciepło należy zwrócić uwagę na zakres modulacji mocy kotła.
Im wiekszy tym lepiej, przykładowo 2kW do 24kW.

Natomiast aby sprawnie i szybko zagrzać wodę w zasobniku, bądź też w trybie przepływowym zalecam urządzenia o mocy nie mniejszej niż 24kW.

 

 Piec Jedno czy dwufunkcyjny?

Każdy wymieniony powyżej rodzaj pieca ma swoje wady i zalety, z reguły mniej kosztuje piec gazowy jednofunkcyjny choć doliczając zasobnik i koszt jego podłączenia to dwufunkcyjny kocioł gazowy wypada korzystniej w takim porównaniu. Tak naprawdę ciężko jednoznacznie określić który kocioł gazowy jest najlepszy, jedno czy dwufuncyjny. Oba zapewniaja taki sam efekt końcowy. Grunt to dobrać piec gazowy do mieszkania lub domu w odniesieniu do powierzchni i miejsca instalacji, wielkości kotłowni czy też odległości od punktów odbioru. W łazience zainstalujemy piec dwufunkcyjny a w kotłowni domu jednorodzinnego możemy spokojnie instalować piec jednofunkcyjny i połączyć go z pompą ciepła czy też innym dodatkowym zródłem ogrzewania.

 

 

Póki działa jest dobrze...

serwisant

 

Każdy piec gazowy prędzej czy później będzie wymagał naprawy oraz wymiany drobnych elementów takich jak uszczelki, elektrody, czujniki temperatury bądź też ciśnienia. Czasem też wiekszych jak: pompa, zawór trójdrożny oraz sporadycznie, w odosobnionych przypadkach wymiennik ciepła. Konstrukcja niektórych urządzeń bardzo utrudnia niektóre naprawy, w sporadycznych przypadkach "udziwniona" budowa i umiejscowienie wymiennika głównego wręcz uniemożliwiają dokonanie rzetelnego czyszczenia w rozsądnym czasie i cenie. Efektem ubocznym takiego stanu rzeczy jest bardzo często zaniedbanie, i uszkodzenia doprowadzające do konieczności wymiany głównych elementów pieca. Dzieje się tak dlatego ponieważ "leniwi serwisanci" dokonują pobieżnego czyszczenia z tytułu ograniczonego bądź mocno utrudnionego dostępu do komory spalania. 

Oczywiście porządne czyszczenie, przegląd i regulacja takich urządzeń jest możliwa, natomiast wymaga zwiększonego nakładu czasu oraz jest droższa niż w przypadku konstrukcji prostych zapewniających dobry dostęp bez konieczności demontażu 3/4 urządzenia.

 

 

 

Zakup urządzenia, jaki piec gazowy wybrać do domu?

Nawet przy sporym budżecie przeznaczonym na system ogrzewania warto mieć swiadomość, że nie zawsze najdroższe znaczy najlepsze. Bardzo czesto najdroższe jest bardzo kosztowne w naprawie. Podobnie bywa z tanimi urządzeniami gdzie naprawy bywaja bardzo problematyczne z tytułu braku drobnych czesci zamiennych, wymusza to zakup całego modułu generujac duże koszty. Osobiście uważam, że należy unikać wszelakiego rodzaju najtańszych pieców, w szczególności niszowych producentów. Celować powinniśmy w średnią lub wyższą półkę cenową.

 

 

 

I tu przechodzimy do sedna sprawy.   Aby wybrać piec gazowy do domu 100 m2, 120 m2, 150 m2, 200 m2 w pierwszej kolejności skupiamy się na tym aby mieć piec gazowy jednego z poniżej wymienionych producentów. W mojej opinii podpartej ponad piętnastoletnim doświadczeniem w serwisowaniu i naprawach, te właśnie marki zawsze gwarantują duża dostępność części oraz naprawy w rozsądnym czasie. Im bardziej popularny piec tym łatwiej będzie o podzespoły oraz o rzetelny i uczciwy serwis który wykona przegląd bądź tez konieczne naprawy w sposób zgodny z zaleceniami producenta.

Każda z wymienionych marek oferuje noweczesne rozwiazania, mozliwosc sterowania obiegami, czujniki pogodowe oraz możliwość podłaczenia sterowników z dostepem do internetu.

 

Vaillant - seria Eco Tec

 

 

Termet - seria Ecocondens Gold

 

 

Immergas - seria Victrix

 

Poniżej można zobaczyć jak podobne w budowie są piece trzech różnych producentów. Wymiennik ciepła otwierany od przodu, konstrukcja z łatwym i bezproblemowym dostępem do wszystkich innych podzespołów.

 

 

Vaillant Eco Immergas Termet-gold

 

 

Natomiast tutaj prezentuję  inne wiodące marki, które zdecydowanie nie przodują w kwestii dostepu do wymiennika. Różnice widać nawet okiem laika. Skutkiem takiej konstrukcji jest bardzo czesto degradacja urzadzenia w krótkim czasie z tytułu niewłaściwej obsługi okresowej, utrudnionej przez cieżki, odgórny, dostęp do komory spalania.

 

Piec zły   Piec 2

 

 

 

Według mojej opinii warto zainwestować w piec gazowy jako samodzielne lub połączone źródło ogrzewania. Inwestycja w piec gazowy jest wciąż jedna z bardziej opłacalnych jeśli chodzi o długofalowe koszty ogrzewania domu gazem, oraz długoterminowej eksploatacji w tym przeglądów oraz napraw.

 

Jako źródło ciepła w naszym klimacie piec gazowy będzie najlepszy do domu.

Pozdrawiam serdeczine,

Adam Dziedzic - SKG Kraków.