Aby zapewnić poprawne działanie wszystkich funkcji strona www.serwis-kotlow.pl wykorzystuje ciasteczka (pliki cookies). Dowiedz się więcej. OK

Piec Termet gaśnie w czasie pracy, wyłącza się.

Gaśnięcie pieca Termet
 

W toku prowadzonej przez nas działalności serwisowej jedną z najczęstszych usterek zgłaszanych przez Klientów jest gaśniecie w czasie pracy. Problem ten dotyczy urządzeń jedno i dwufunkcyjnych, zarówno z otwarta jak i zamknięta komora spalania oraz kondensacyjnych.

Najczęściej występuje w urządzeniach kilku letnich i starszych, pojawia się cyklicznie i jest sygnalizowany błędem „E01” lub "E03"
Przyczyn gaśnięcia w trakcie pracy i  występowania wyżej wymienionych błędów  jest kilka, ale jako główną możemy przyjąć zabrudzenie urządzenia w stopniu znacznie przekraczającym dopuszczalny przez producenta oraz średnio bezpieczny dla użytkownika i urządzenia.

W przypadku piecyków łazienkowych, pieców z otwarta komora spalania silne zabrudzenie urządzenia powoduje spadek prądu jonizacji skutkiem czego jest sygnalizowanie zaniku płomienia błędem „E1”. W niektórych modelach pieców Termet występowała „fabrycznie zmniejszona” czułość układu kontroli płomienia co skutkowało dość częstym pojawianiem się tego błędu.

W przypadku pojawiania się kodu „E03” przyczyna mogą być:

-słaby ciąg

-przepalenie osłon bocznych wymiennika

-wydostawanie się spalin do pomieszczenia

-przepalenie okablowania

-bardzo sine zabrudzenie wymiennika ciepła

-zatkany komin

-ograniczona wentylacja w pomieszczeniu

- uszkodzenie czujników.

Piecyki i kotły z zamknięta komora spalania, w tym rodzaju urzadzeń gaśniecie pieca Termet w czasie pracy nie jest już tak oczywistą sprawą.

Gaśniecie może występować nawet bez sygnalizowania żadnego błędu i wyłączać piec tylko podczas poboru wody użytkowej lub zwiekszonego parametru mocy.

Przyczyn należy szukać w składzie powietrza zasysanego, prawidłowych wartości czujnika różnicy ciśnień (presostatu) drożności komina i sprawnosci po stronie linni gazowej.

Kotłów kondensacyjnych wyżej wymienione usterki nie omijają, natomiast wyłączanie podczas pracy może być przyczyną jeszcze bardziej złożona niż w przypadku kotłów tradycyjnych.  W skrajnych przypadkach z tytułu zaniedbania i zabrudzenia wymiennika dochodzi do jego przepalenia. Skutkiem ubocznym jest zalewanie elektrody jonizacyjnej jak i komory spalania, palnika, elektrod co oczywiście uniemożliwia poprawna prace urządzenia.  

Podsumowując, z reguły przyczyna gaśnięcia pieców Termet w czasie pracy jest zabrudzenie lub jego konsekwencje wynikające z braku regularnej i fachowej obsługi okresowej, które doprowadzają do osłabienia działania układów detekcji, uszkodzeń elementów pieca takich jak czujniki czy też okablowanie. W skrajnych przypadkach rozwiązania problemu należy szukać w systemie kominowym i składnie powietrza zasysanego.