W tej części poradnika omówimy problem gaśnięcia w czasie pracy pieców oraz piecyków łazienkowych marki Termet.
W toku prowadzonej przez nas działalności serwisowej jedną z najczęstszych usterek zgłaszanych przez Klientów jest gaśniecie w czasie pracy. Problem ten dotyczy urządzeń jedno i dwufunkcyjnych, zarówno z otwarta jak i zamknięta komora spalania oraz kondensacyjnych.
Najczęściej występuje w urządzeniach kilku letnich i starszych, pojawia się cyklicznie i jest sygnalizowany błędem „E01” lub "E03"
Przyczyn gaśnięcia w trakcie pracy i występowania wyżej wymienionych błędów jest kilka, ale jako główną możemy przyjąć zabrudzenie urządzenia w stopniu znacznie przekraczającym dopuszczalny przez producenta oraz średnio bezpieczny dla użytkownika i urządzenia.
W przypadku piecyków łazienkowych, pieców z otwarta komora spalania silne zabrudzenie urządzenia powoduje spadek prądu jonizacji skutkiem czego jest sygnalizowanie zaniku płomienia błędem „E1”. W niektórych modelach pieców Termet występowała „fabrycznie zmniejszona” czułość układu kontroli płomienia co skutkowało dość częstym pojawianiem się tego błędu.
W przypadku pojawiania się kodu „E03” przyczyna mogą być:
-słaby ciąg
-przepalenie osłon bocznych wymiennika
-wydostawanie się spalin do pomieszczenia
-przepalenie okablowania
-bardzo sine zabrudzenie wymiennika ciepła
-zatkany komin
-ograniczona wentylacja w pomieszczeniu
- uszkodzenie czujników.
Piecyki i kotły z zamknięta komora spalania, w tym rodzaju urzadzeń gaśniecie pieca Termet w czasie pracy nie jest już tak oczywistą sprawą.
Gaśniecie może występować nawet bez sygnalizowania żadnego błędu i wyłączać piec tylko podczas poboru wody użytkowej lub zwiekszonego parametru mocy.
Przyczyn należy szukać w składzie powietrza zasysanego, prawidłowych wartości czujnika różnicy ciśnień (presostatu) drożności komina i sprawnosci po stronie linni gazowej.
Kotłów kondensacyjnych wyżej wymienione usterki nie omijają, natomiast wyłączanie podczas pracy może być przyczyną jeszcze bardziej złożona niż w przypadku kotłów tradycyjnych. W skrajnych przypadkach z tytułu zaniedbania i zabrudzenia wymiennika dochodzi do jego przepalenia. Skutkiem ubocznym jest zalewanie elektrody jonizacyjnej jak i komory spalania, palnika, elektrod co oczywiście uniemożliwia poprawna prace urządzenia.
Podsumowując, z reguły przyczyna gaśnięcia pieców Termet w czasie pracy jest zabrudzenie lub jego konsekwencje wynikające z braku regularnej i fachowej obsługi okresowej, które doprowadzają do osłabienia działania układów detekcji, uszkodzeń elementów pieca takich jak czujniki czy też okablowanie. W skrajnych przypadkach rozwiązania problemu należy szukać w systemie kominowym i składnie powietrza zasysanego.